2011. április 24., vasárnap

Wilsteflapperek

Kedves Olvasóim!
Elnézést kérek Tőletek, amiért az elmúlt napok során hanyagoltalak Benneteket. Ennek részben az volt az oka, hogy Lucie a múlt hetet Fehéroroszországban töltötte, vagyis csökkentett létszámmal kellett dolgoznunk. Márpedig munka volt rengeteg, mert a wilsteflapperek rengeteg madarat fogtak, így hosszú órákat töltöttünk gyűrűzéssel.


Kik is azok a wilsteflapperek? Ahogy korábban említettem, a madárfogásnak nagy hagyománya van Frízföldön, és ezek a férfiak és nők a madárfogás nagymesterei. A wilsteflapper órákon át ül a mezőn egy paraván mögött, kezében egy kötéllel, ami egy, a földön elfektetett hálóhoz csatlakozik. A háló közelében a földön faragott vagy kitömött madárfigurák állnak, amelyek csaliként szolgálnak; emellett sokan használnak élő csalimadarat is. Ha a wilsteflapper megpillant egy madárrajt, belefúj a sípjába, amely madárhangot ad ki, és vár, amíg a madarak elrepüljenek a háló fölött. Ekkor megrántja a kötelet, a háló átfordul, és a madarak csapdába esnek.


A wilsteflapperek eredetileg vadászok voltak, akik a húsukért fogták be a madarakat. Zsákmányaik közt a leggyakoribb az aranylile (fríz nevén wilste), illetve a pajzsos cankó. Azonban e madarak vadászatát a közelmúltban betiltották, így a wilsteflapperek csupán gyűrűzés céljából foghatják be a madarakat.
Ez a változás azonban nem mindenkinél járt a madarakkal való bánásmódban történő változással. Sokan igen durván bánnak a madarakkal: óvatlanul rántják meg a hálót, és a madarak megsérülnek, a háló elvágja a végtagjaikat vagy a nyakukat, vagy a kemény földnek csapódnak; a befogott madarakat zsákokba rakják, ahol azok egymáson tipornak; az elengedett madarat a levegőbe hajítják, így az, ha a szárnya el van gémberedve, a földre zuhan. Emellett szinte mindnyájan használják a korábban említett élő csalit: egy madarat kikötöznek egy libikókaszerűségre, és azt egy kötéllel mozgatják; a csapkodó szárnyak látványa odavonzza a többi madarat. Ezt a csalimadarat egyesek napokig megtartják, és ez idő alatt nem adnak neki enni-inni.

A legrosszabb húzást azonban egy Cathrinus nevű, nyolcvan évnél idősebb madarász követte el: a péntek reggel befogott madarakat csupán szombat este adta át nekünk gyűrűzésre. Az egyik madár lába begörcsölt attól, hogy egy napon át nem volt lehetősége járni, így ha ezt a madarat eleresztjük, nem tud táplálkozni, és elpusztul. Így kénytelenek voltunk a madarat magunkkal hozni, etetni és ápolni, amíg helyrejön a lába. Mikor először adtunk neki vizet, mohón kortyolt. Azóta Lucie naponta többször lisztkukacokat gyömöszöl le a torkán, mivel a madár elvesztette az étvágyát. De a lábát leszámítva a madár egészséges, jó állapotban van, így van remény, hogy felépül.

De nem minden wilsteflapper ilyen kegyetlen. Egy Doede nevű madarász különösen rendes: a hálót csak akkor rántja meg, ha kicsi a sérülés kockázata; a földet benedvesíti, hogy a madarak ne törjék össze magukat; a befogott madarat kipárnázott tetejű dobozban tartja; és ha használ is élő csalit, azt pár óra múlva elengedi. Lucie rendszeresen bíztatja arra Doedét, hogy a módszereit terjessze a többi wilsteflapper között.
Akárhogy is bánnak a madarakkal, a wilsteflapperek rengeteg segítséget nyújtanak a biológusoknak. Jövő vasárnap, május elsején meghívjuk őket egy hatalmas grillpartira Theunis kertjébe.

Kellemes húsvéti ünnepeket mindenkinek!

2011. április 11., hétfő

Itt a tavasz

Végre-valahára Frízföldön is beköszöntött a tavasz. Egyre több a napsütés, a fák lombba borultak, a mező kivirágzott (főleg sok kis sárga boglárkát látni). És persze megérezték a tavaszt a madarak is.
Rengeteg költöző madár érkezik Afrikából és más telelőhelyekről, hogy itt költsön. Az első tavaszi vándor (legalábbis Sam szerint, aki ezt számon tartja) egy böjti réce volt, majd megérkeztek a többiek is: a fitiszfüzike, a barna rétihéja, a halászsas, a kékbegy, és persze a fecskék - büszkén mondhatom, az első füstifecskét ebben az évben én pillantottam meg, éppen április elsején; pár napra rá megjöttek a molnárfecskék is. Az itt telelő, északabbra költő madarak, mint az apácalúd és az aranylile, még mindig itt tartózkodnak. Az alábbi kép jól érzékelteti az apácalúd-rajok méretét.


A tavasz másik hatása a madarakra, hogy a párzási kedvük ugyancsak megnőtt. Az utóbbi egy hétben nem kevesebb, mint öt aktusnak voltam szemtanúja, mindegyik más-más fajhoz tartozó párok közt zajlott: piroslábú cankók, szárcsák, tőkés récék, dankasirályok, és nagy godák - utóbbi pár mindkét tagja groningeni eredetű színes gyűrűket viselt a lábán.
És persze a pajzsos cankókra is hatással van az évszak-változás. A hímek vedleni kezdtek, nagy részüknek már keselyű-szerűen csupasz a nyaka, vagy apró sörte borítja (mint ahogy az alábbi képen látható), de már láttam egy-két nászruhás hímet is, gyönyörű sárga vagy zöld tollgallérral. A temperamentumuk is megváltozott, egyre többet pózolnak és verekszenek, illetve kézbe véve is egyre többet rugdalóznak, ami megnehezíti a gyűrűzést.


És persze nekünk, kutatóknak is sokkal jobb a közérzetünk, már nem fagy le gyűrűzés közben a kezünk, sétálhatunk a gáton télikabát és sapka nélkül, hétvégén pedig kiülhetünk a kertbe napozni.
Kellemes tavaszt mindenkinek!

2011. április 3., vasárnap

A nagy csapat

Az előző kis április elseji tréfám után most bemutatom a csapatot, akikkel dolgozom:

Lucie: a csapat vezetője, egy kedves, vidám francia lány. Korábban Franciaországba járt egyetemre, ahol Camargue vidékén élő flamingókat tanulmányozta; ezután először terepi asszisztensként került kapcsolatba a frízföldi pajzsos cankókkal, majd felvették a Groningeni Egyetemre, ahol folytatta ez irányú tanulmányait.


Chloé: szintén Franciaországból érkezett, ahol alkalmazott biológusnak tanult. Szerény, szűkszavú lány; angolul csak egy kicsit beszél. Otthon, Bordeaux-ban egy rockzenekarban dobol.

 

Sam: az angliai Surrey-ből jött, vérbeli természetbúvár. Miután geográfusként végzett az egyetemen, beutazta a világot; hónapokat töltött Indonéziában, majd Peruban, ahonnan szinte közvetlenül érkezett ide, Hollandiába. Megszállott madarász, aki nyitott szemmel járja a vidéket.


Ysbrand: Lucie párja, egyben a csapat egyetlen fríz tagja. Valódi sportember, az estéit rendszerint kung-fu edzéseken tölti, emellett a fríz nemzeti sportot, a kanálisugrást is űzi.


És igen, mindnyájan rengeteget használjuk a távcsövünket.

A csapathoz tartozik még:
Jos, a koordinátor; holland biológus, vízilabdázó és családapa, aki összehangolja a pajzsos cankók és nagy godák kutatását.
Theunis, a professzor; a csapat szellemi atyja, bár személyesen nem igazán folyik bele a munkába. Egy közeli faluban, Gaastban él párjával, Petrával, és a helyiek mind jól ismerik.
Jeroen, a "gilisztás fiú"; egy groningeni MSc hallgató, aki a pajzsos cankók táplálékául szolgáló gilisztákat kutatja. Habár a munkánkban nem vesz részt, osztozik velünk a házon.

2011. április 1., péntek

Gólyák

Néhány napja a kutatócsoportunk vezetője, Theunis Piersma összehívta a csoportban dolgozó hallgatókat, hogy beszámoljanak kutatási tevékenységükről. Volt szó személyiség-függő táplálkozásról sarki partfutóknál, nagy godák fészkelőhely-választásáról, öregkori szaporodásról a Seychelle-szigeteki poszáták esetében, és Lucie mesélt a pajzsos cankók vonulási útvonalának módosulásáról.
A legérdekesebb előadást azonban egy Janne Miegaas nevű PhD-hallgatótól hallottuk. Janne a fehér gólyák (Ciconia ciconia) hollandiai populációját vizsgálja. A gólyák régebben nagy számban fészkeltek az ország területén, de mára az intenzív földművelés és a nedves területek csökkenése következtében - más gázlómadarakhoz hasonlóan - jelentősen megritkultak. Janne számára a legfontosabb kérdés, hogy ennek milyen humán következményei vannak. A gólyák szerepe az emberek szaporodásában közismert, így fölösleges részleteznem. A tapasztalat azt mutatja, hogy ahol a gólyák száma csökken, ott ennek következtében kevesebb csecsemő születik. Janne megvizsgált számos hollandiai falut, és erős összefüggést mutatott a mezőgazdasági tevékenység intenzitása, a fészkelő gólyapárok száma, és a születések száma között. Előadását azzal az aggasztó konklúzióval zárta, hogy ha az intenzív földművelés tovább fokozódik, akkor annak drasztikus következményei lehetnek az emberek termékenységére nézve.